Останнім часом питання заміни фреону стає все актуальнішим, тому що багато типів фреону є шкідливими для навколишнього середовища та були заборонені Монреальським протоколом, яким забороняється використання холодоагентів, що шкодять озоновому шару. Україна, як і країни ЄС, взяла на себе зобов'язання скоротити кількість шкідливих випаровувань, аби зупинити глобальне потепління.
В цій статті ми розглянемо, який фреон потрібно замінити в системі та на який саме, а також, як правильно замінити фреон та впровадити альтернативний більш безпечний холодоагент.
Існує кілька різновидів фреону, кожен з яких має свої характеристики та особливості.
Наприклад, R-22, це речовина під назвою «дифторхлорметан» з формулою CHClF2. Хлоровмісний фреон, який негативно впливає на озоновий шар. І хоча його руйнівний потенціал на порядок нижче марок R-11 і R-12, які раніше використовувалися, він все одно небезпечний для навколишнього середовища. Незважаючи на всі руйнівні властивості фреону R-22, заборона використання даного типу холодоагенту викликала певні проблеми.
За багато років свого використання він набув поширення, особливо у побутових кондиціонерах. На ринку виникла ситуація, коли кондиціонери стало нічим заправити, оскільки холодоагент, що використовується, опинився під законодавчою забороною. Користувачі втратили можливість експлуатувати свої кондиціонери.
Потрібно відзначити, що всі кондиціонери, що використовують фреон R-22, належать до застарілого обладнання, багато моделей якого знято з виробництва. Більшість виробників навіть перестали випускати витратні матеріали для таких моделей, тому неминучість їх заміни та виходу з вживання очевидна. Слід враховувати, що ціна на шкідливі холодоагенти постійно зростає через квотування виробництва та імпорту (експорту) в кожній країні що підписала Монреальський протокол та ратифікувала Кігалійську поправку.
Як бути в такій ситуації?
Якщо ваша система використовує R-22, вам необхідно замінити його на більш екологічно безпечний холодоагент. Відповідними альтернативними холодоагентами для заміни R-22 можуть бути:
- R-407c
- R-410a
- R-422d
- R-507
Вибір залежить від умов в яких працює обладнання. Ці фреони є сумішшю кількох холодоагентів, та підходять для використання у системах, у яких застовується R-22, але потребує модифікації системи.
Дуже розповсюджений вид фреону R-404A. Це безбарвний газ, квазіізотропна суміш R-125, R-143а та R-134a. Використовується у холодильних та кліматичних установках різної потужності та модифікацій. Цей вид фреону має високий GWP (Global Warming Potentional) потенціал глобального потепління, міжнародні компанії пропонують відмовлятися від його використання й замінювати холодильні системи та обладнання на те, що працює з використанням альтернативних холодоагентів з низьким GWP:
- R-32
- R-449
- R-448
- R-1234 та ін.
З чого почати заміну фреону у системі?
Перед початком роботи необхідно ознайомитися з правилами техніки безпеки, які описані в інструкції з експлуатації та обслуговування вашого обладнання. При заміні фреону у системі необхідно провести процедуру виведення старого фреону з обороту. Це важливо, щоб уникнути забруднення навколишнього середовища. Для цього необхідно використовувати спеціальне обладнання, яке висмоктує старий фреон із системи та зберігає його у спеціальних баках для подальшої утилізації.
Після того, як старий фреон був виведений із системи, можна розпочинати процес заміни фреону на більш екологічно безпечний альтернативний холодоагент. Це може вимагати зміни деяких компонентів системи, таких як компресор, випарник та конденсатор.
У цілому, заміна фреону в системі — це складний процес, який потребує спеціалізованих знань та досвіду. Тому, якщо у вас немає досвіду роботи з системами кондиціювання, або холодильними установками, рекомендуємо звернутися до фахівців, які мають спеціальне обладнання для проведення таких робіт.
Підібрати необхідний для вашого обладнання екологічний холодоагент можна на нашому сайті, або звернувшись до наших спеціалістів за гарячою лінією у шапці сайту.