Він відповідає за процес охолодження в системі кондиціонування повітря, а це означає, що даний компонент бере безпосередню та пряму участь в обміні тепла між ним та навколишнім середовищем у наступному циклі:
- холодоагент накачується компресором, його тиск збільшується, тому він нагрівається і надходить у бік конденсатора;
- через конденсатор тепло відводиться у довкілля – створюється охолоджена рідина;
- ця стиснена рідина швидко розширюється, що знижує її температуру та утворює холодне рідке середовище;
- потім холодоагент надходить у випарник, поглинає тепло та переходить у газоподібний стан.
Далі цикл розпочинається знову.
Холодагенти та їх основні різновиди
Всі існуючі холодоагенти можна умовно поділити на дві основні категорії:
- природні, створені природним «природним» шляхом;
- синтетичні, створені людиною.
У природних холодоагентах немає нічого нового — вони використовувалися до кінця 1940-х років і лише потім були замінені синтетичними холодоагентами, головним чином через їхню потенційну займистість і вибухонебезпечність.
До природних холодоагентів відносяться, серед іншого, вуглеводні та їх похідні сполуки, серед яких:
- пропан;
- бутан;
- етан;
- етилен;
- ізобутан.
В даний час, в часи усвідомлення екологічних загроз, що зростає, ми спостерігаємо велике технологічне повернення людства до природних холодоагентів.
Використання холодоагентів
У різних пристроях та системах використовуються різні холодоагенти в залежності від їх властивостей. Наприклад, найбільш поширеними холодоагентами, що використовуються в автомобілях, є R123a, R134a, R123yf або R-744.
Портативні кондиціонери та побутова техніка містять холодоагент R290, тобто моделі, що працюють і на пропані. У сучасних спліт-системах кондиціювання використовується холодоагент R32, а менш екологічний R410 зустрічається дедалі рідше.
Вплив на довкілля
Охолоджувальні агенти мають прямий вплив на навколишнє середовище, потрапляючи в атмосферу і руйнуючи озоновий шар. Однак це не означає, що, використовуючи кожен кондиціонер, ми сприяємо спустошенню планети – у 2015 році на всій території Європейського Союзу було запроваджено новий Регламент ЄС № 517/2014, згідно з яким використання холодоагентів із високим ПГП було обмежене або повністю заборонене.
При цьому варто відзначити, що якщо з кондиціонера немає витоку холодоагенту і ми утилізуємо обладнання після закінчення терміну придатності, то можна говорити про повну екологічність, причому не важливо, яку рідину, що охолоджує, ми використовуємо.