Держава обіцяє допомогти українцям купувати і встановлювати сонячні батареї, видаючи субсидії та безвідсоткові кредити, але є кілька важливих умов.
Згідно з публікацією на "Урядовому порталі", Кабмін затвердив Порядок надання фінансової підтримки фізичним особам, що встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки з альтернативних джерел енергії. Поки документ не розмістили у відкритому, але вже можна припустити, як саме буде працювати ця процедура, враховуючи заяви офіційних осіб.
Хто, де і як може отримати кредит на сонячні батареї?
Так вже офіційно повідомили, що сума компенсації витрат становитиме 244 000 грн., а кредит можна отримати на суму до 480 000 грн. строком на 5 років зі ставкою 0%. На таку допомогу можуть розраховувати ті, хто захоче встановити вдома сонячні електростанції (фотоелектричні модулі) або вітрові генератори. Установки повинні мати потужність від 1 кВт до 10 кВт, оснащуватись гібридними інверторами, здатними працювати як в автономному режимі, так і синхронно із зовнішньою мережею, та аккумуляторами ємністю від 1 кВт*год на кожен 1 кВт встановленої потужності генератора. Пільгові умови не пошируюються на електростанцій, призначених для виробництва електричної енергії за "зеленим" тарифом.
Для малого та середнього бізнесу передбачені пільгові кредити від держави на альтернативні джерела енергії під 5-9%, програми передбачають придбання та встановлення будь-якого обладнання для генерації або накопичення електроенергії. Нацбанк рекомендуватиме банкам, аби відсоток за такими кредитами не перевищував облікову ставку — 13,5%.
Наразі кредити на СЕС для фізичних та юридичних осіб видають щонайменше три установи, які передбачили власні програми: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Укрексімбанк, "Банк Львів".
Ймовірно, коли нова програма Кабміну почне діяти, то вони будуть давати гроші на більш вигідних умовах аж до ставки 0%. Важливо уточнити у банку, що саме підлягає кредитуванню: тільки придбання обладнання чи проект повністю включно з розробкою проектної документації і монтажними роботами. Як правило, у якості застави кредитори вимагають придбане обладнання та матеріали.
Які документи потрібні для отримання кредиту на сонячні електростанції:
- паспорт громадянина України (підійде ID-карта);
- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру/реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ІПН);
- документ про доходи та утримання з них за останні 6 місяців;
- рахунок-фактура або договір на придбання та встановлення обладнання;
- інші документи на вимогу банку.
Хто може встановлювати сонячні електростанції в Україні
Як вже зазначалося вище, Кабмін заохочує встановлення сонячних станцій як фізичними, так і юридичними особами. З 1 липня 2023 року в Україні не потрібно отримувати дозвіл на встановлення сонячних батарей потужністю до 30 кВт, а пільгові "нульові" кредити для облаштування домогосподарств мають дати при купівлі обладнання потужністю 1-10 кВт, що вкладається у ці рамки.
Однак українці мають звернутися до свого постачальника електроенергії та отримати технічний висновок про можливість приєднання до загальної мережі гібридних або мережевих сонячних електростанцій. Потрібно також отримати дозволи на будівництво будівель, монтажних конструкцій та інших компонентів, якщо вони потрібні для створення інфраструктури сонячної електростанції. Варто враховувати, що у деяких містах України не дозволяють встановлювати сонячні електростанції на дахах історичних будівель.